News room


Rozwój elektromobilności w samorządach gminnych postępuje.

Rozwój elektromobilności w samorządach gminnych postępuje

Ostatnie wpisy


Jak wygląda proces budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych?
Dziś mamy dla Was materiał..

Poznaj nasze produkty #4: Stacja ładowania Xchange Charger Mini
Poznaj ładowarkę do samochodów elektrycznych..

Poznaj nasze produkty #3: Stacja ładowania Xchange Charger Modern
Poznaj stację ładowania Xchange..

Elektromobilność w samorządach nabiera co raz większego tempa, stając się jednym z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju, także w gminach. Coraz więcej lokalnych samorządów angażuje się w inwestycje, które mają na celu wsparcie ekologicznego transportu oraz dostosowanie infrastruktury do potrzeb rosnącej liczby użytkowników pojazdów elektrycznych.

Rozwój elektromobilności napędzany jest także przez działania legislacyjne. Samorządy terytorialne zobowiązane są bowiem przepisami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych do rozbudowy swojej elektromobilnej floty. Od 1 stycznia 2025 r. jednostki samorządu terytorialnego muszą zapewnić, aby udział pojazdów elektrycznych w ich flocie wynosił co najmniej 30% liczby użytkowanych pojazdów, a także aby świadczenie zadań publicznych w zakresie gospodarki komunalnej (albo zlecanie świadczenia takich zadań podmiotom zewnętrznym) następowało przy wykorzystaniu 30% pojazdów o napędzie elektrycznym we flocie. Natomiast, od 1 stycznia 2028 r. jednostki samorządu terytorialnego muszą zapewnić świadczenie usług komunikacji miejskiej lub zlecać ich świadczenie podmiotom, których udział autobusów zeroemisyjnych w ogólnej flocie także stanowi co najmniej 30% ogólnej liczby.

Powyższe obowiązki ustawowe siłą rzeczy powodują stale rosnące zapotrzebowanie na rozwój lokalnej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Pomimo tego, że dotyczą one większych samorządów, tj. województw oraz gmin i powiatów, których liczba mieszkańców przekracza 50 000, konieczność rozwoju infrastruktury ładowania dostrzegają również mniejsze samorządy. Doskonałym tego przykładem jest nasza ostatnia realizacja w gminie Urszulin.

W ramach inwestycji gminnej realizowanej przez Gminny Zakład Usług Komunalnych w Urszulinie nasza firma zainstalowała stację ładowania samochodów elektrycznych prądu stałego Xchange Charger Modern o mocy 60 kW, wyposażoną w terminal płatniczy. Stanowi to istotny kamień milowy w rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w regionie, dostarczając wygodne i szybkie ładowanie zarówno dla mieszkańców, jak i przejezdnych.

Xchange Charger Modern to profesjonalna dwustanowiskowa stacja ładowania samochodów elektrycznych prądu stałego (DC). Ładowarka wyposażona jest w dwa punkty ładowania wykonane w standardzie CCS-2 Combo o mocy do 60 kW. Urządzenie pozwala na podział mocy wyjściowej w przypadku ładowania dwóch pojazdów jednocześnie. Dzięki wbudowanym 5-metrowym złączom ładującym umożliwia wygodne i ergonomiczne ładowanie. Stacja może zostać wyposażona w terminal płatniczy, spełniając tym samym wymogi Rozporządzenia AFIR.